Invisalign Size Özel Şeffaf Plaklarla, Telsiz Diş Düzeltme Tedavisi

Size özel şeffaf plaklar kişiye özel hazırlanarak, dışarıdan neredeyse fark edilmez ve bu yönüyle estetik kaygıları olan ortodontik tedavi hastaları için oldukça uygundur. Bu şeffaf plaklar sayesinde hasta, diş teline gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Telsiz ortodonti, ortodontik tedavi alanında gelinen son teknolojilerden birisidir. Aligner adı verilen kişiye özel üretilen şeffaf plaklar, dişlerin düzeltilmesi amacıyla kullanılır ve bir ortodontik tedavi şeklidir. Dişlerinizde bulunan çapraşıklığı tedavi ederken telsiz olması sebebiyle ortodontik bir tedavi gördüğünüz dışarıdan belli olmaz. Yine şeffaf olması sebebiyle tel görüntüsüne sahip değildir; bu açıdan da oldukça estetiktir.

Invisalign plaklar, dişlerin hareket ettirilecekleri pozisyonlarına uygun olarak üretilir. Bu plakların her biri 0.05 mm?lik bir hareket alanı yaratır. Plakların 15 günlük periyotlarda takılır. 15 gün bittikten sonra diğer plağa geçilir.

İşleme başlarken hekim ilk başta hastanın ağzınızdan ölçüler alır ve bu ölçüleri CAD-CAM teknolojisi ile 3 boyutlu olarak tarayıp bilgisayara aktarır. Sanal ortamda dişler bilgisayar simülasyonu sayesinde hareket ettirilir. Hareketler gözlemlenerek 0.05 mm?lik harekete göre şeffaf plak üretimine geçilir. Tedavinin tüm planı sanal ortamda hazırlanır ve daha sonra sonuç da üç boyutlu olarak görüntülenebilir.

Bu tedavi hem erişkinlere hem de çocuklara uygulanabilir. Invisalign tedavisi yapılması için önce hastanın bu işleme uygunluğu tespit edilir ve buna karar verecek olan da ortodontist hekiminizdir. Genel anlamda az veya orta çapraşıklar için Invisalign kullanılabilir. Eğer kişinin ortodontik tedavisinde diş çekimi gerekliyse bu tarz vakalarda Invisalign uygulaması şu aşamada yeterli olmaz ve uygulanmaz.

Bu yöntemin en büyük artısı hastanın tedavi, süresince günlük yaşamının etkilenmiyor olmasıdır. Çünkü özel şeffaf plaklar tedavide ağız içinde neredeyse hiç görünmez ve bu işlem süresince kişi dilediği gibi gülümseyebilir. Yemek yerken, içerken ya da dişlerinizi temizleyip fırçalarken bu plakları kolaylıkla çıkarmanız da mümkündür. Plaklar metalden yapılmadığı yumuşak malzeme kullanıldığı gibi klasik ortodontik braketlerde olduğu gibi dişler ve diş etleri rahatsız olmamaktadır. Yaş sınırı olmadan telsiz ortodonti uygun kriteleri taşıyan herkese uygulanabilen bir tedavi seçeneğidir.

Bu şeffaf plaklar sadece yemek yerken çıkarılır ve günde ortalama 20 saat ağızda takılı kalması gerekir. Bunun dışında önemli bir toplantı veya etkinlik için birkaç saatliğine plaklarınızı çıkarmanız da mümkündür.

Invisalign tedavisinin süresi vakalara göre değişiklik gösterir. Bu işlem esnasında bilgisayar teknolojisinden yararlanıldığından hareket istemeyen bölgelere herhangi bir kuvvet uygulanamaz. Sadece az ve orta çapraşıklık problemlerinin çözümünde bu tedaviden yararlanıldığı için diğer ortodontik uygulamalara göre çok daha kısa bir sürede hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Bu tedavi öncesinde dişteki tüm diş taşları ve çürükler temizlenmelidir. Yine tedavi öncesinde ağız içindeki tüm tedavilerin de bitmiş olması gerekir. Eğer gerekli görülürse 20 yaş dişlerinin çekimi Invisalign uygulamasından önce yapılabilmektedir. Burada ortodontist doktorun değerlendirmesi önemlidir. Ölçüler alındıktan sonra ağız içinde herhangi bir işlem yapılmaz. Invisalign tedavisi bittikten sonra köprü, implant protez ve diş beyazlatma tedavileri de yapılabilir.

Diğer Tedaviler