Sağlıklı ve estetik bir gülüşün sağlanmasında doğru planlama ve hasta beklentilerinin karşılanması önemlidir. Dişler, hem kendi içinde hem de onları çerçeveleyen yumuşak doku ile uyum içindedir. Hepsi bir arada düzenli bir şekilde bulunur. Bu sebeple diş üzerinde yapılacak herhangi bir uygulamada anatomik yapı ve diş yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. En doğal ve estetik gülüş için gerekli olan şartları şu şekilde sıralayabiliriz: Yüz yapısı ve hatları, yaş, cinsiyet, dişlerin sıralanışı ve gülüş simetrisi, dişlerin rengi ve sayısı, dudakların şekli. Diş estetiğinin amacı kişiye en çok yakışan dişlere ulaşmadır. Bu dişler aynı zamanda doğal olmalı, kişi gülümserken kendine güvenmelidir.

Sosyal ilişkilerin günümüz toplumunda gittikçe önem kazanması gülümsemenin önemini de arttırır. Konuşma esnasında ilk fark edilen bölge elbette dişlerdir. Bu durumdan dolayı özellikle sosyal ilişkilerde dişlerin rengi ve yapısal özellikleri daha etkili bir hale gelir.

Estetik Diş Hekimliğinde bilimsel gelişmeler ışığında uygulanan yöntemler de gelişmiş, teknolojik materyaller ve bilgisayar destekli dijital diş hekimliği çözümleri kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca kullanılan bazı kişiye özel uygun teknikler birçok Ar-ge çalışmasında güvenilirlik açısından test edilmiş ve birçok araştırma yapılmıştır. Baktığımızda bu alanda yeni ürünlerin ve özel çözümlerin daha yaygın hale geldiğini de görmekteyiz.

Gülüş tasarımı yapılırken hastanın yüz şekli, ten rengi,dudak yapısı, dişleri ve dişetleri gibi birçok unsur estetik açıdan birlikte değerlendirilir. Hasta gülerken dişetlerinin görülme miktarı, dudakların yapısı, dişlerdeki kron boyları, yine dişlerin şekli ve rengi mükemmel bir gülüş tasarımı yapılması açısından önem taşır.

Gülüş tasarımı yapılırken diş estetiğini oluşturmak amacıyla porselen laminalar, porselen kronlar, diş beyazlatma işlemi, porselen inley-onleyler ve bonding uygulaması gibi çok çeşitli tedavi yöntemleri birlikte kullanılır.

Estetik Diş Hekimliği diş ve diş etlerine estetik açıdan bilimsel veriler ışığında çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayarak kişiye en uygun ideal gülümseme hattını oluşturmayı ve bu sayede diş etlerinin görünümünü düzenleyip, diş boyları ve diş rengi üzerinde uygulamalar yapmayı kapsar. Yapılan araştırmalar sağlıklı dişlere sahip olan, gülümsemesine güvenen kendisi ile barışık bireylerin sosyal anlamda ve insan ilişkilerinde daha başarılı ve özgüvenlerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yani diş hekimlerinden sadece diş sağlığı üzerine değil estetik beklentiler de oluşmakta estetik diş hekimliği de bu beklentilere karşılık vermektedir.

 

Estetik Diş Hekimliğinin başarılı olabilmesi için hasta beklentilerini doğru bir şekilde aktarmalı, planlamalar bu beklentiyi karşılayacak biçimde olmalıdır. Altın oran kusursuz yüz hatları anlamına gelirken estetik diş hekimliği kişiden kişiye değişen bir estetik kavramı üzerinde çalışır. Önce ve sonra fotoğrafları ile yapılan modellemeler sonucun kusursuz olması için önemlidir.

Diğer Tedaviler