Latince “yaprak” anlamına gelen lamina, dişlerin kesilmeden yalnız ön yüzeylerinin milimetrik olarak inceltilmesi ile gerçekleştirilen ve sağlam diş doku kaybının en az olduğu yöntemdir. Bu diş yüzeyinde inceltilen bölüme porselen laminalar yapıştırılır. Bu yöntem;

Beyazlatma işleminin yetersiz kaldığı ileri derece renklenme bulunan dişlerde
Yapısal şekil bozukluğu bulunan dişlerde
Ayrık dişlerin birleştirilmesinde
Kırılmış ve aşınmış dişlerin restorasyonunda
Yapısı ve rengi sorunlu diş dolgularının düzeltilmesinde
Ortodontik tedaviye alternatif olarak çapraşıklık ve eğri diş tedavisinde kullanılır.
Diş etlerinde tedavi gerektirecek bir sorun yoksa ve kişiye estetik açıdan bir müdahale gerekmiyorsa birkaç seansta porselen laminalar uygulanabilir. İlk seansta genellikle dişlerin aşındırılmaksızın ölçüsü alınarak çıkan modelde çeşitli çalışmalar gerçekleştirilir. Diğer seansta dişlerde gereken miktarda aşındırma yapılarak hassas ölçü alabilen bir materyalde ölçüsü tekrar alınır. Son seansta ise yapılan tüm uygulamaların ve hazırlıkların ardından laminalar dişlere yapıştırılır.

Eğer ağız bakımınızı doğru ve etkili bir şekilde yaparsanız laminalarınızı uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz. Bunun ana nedeni diğer klasik yöntemlere göre çok daha üstün özelliklere sahip olan bir teknoloji ile sağlam porselenlerden imal edilmesidir. Bu laminalar aynı zamanda renklenmeye ve lekelenmeye de oldukça dirençlidir. Laminanın ömrü sadece ağız bakımınıza dikkat etmeniz sayesinde uzar. Tırnak yemek, sert gıdaları ısırmak gibi faktörlerden uzaklaşmak ve kötü alışkanlıkları bırakmak laminaların kullanım süresini uzatabilir. Laminalar çok sağlam, dayanıklı, renkleri bozulmayan malzemelerden üretilir.

Dişlerde renk, şekil ve biçim gibi problemleri çözmek aynı zamanda doğal diş dokusuna zarar vermeden tedavi uygulamak için porselen laminalar güvenle kullanılabilir. Bu sistemde ya diş üzerinde hiçbir kesme işlemi yapılmamakta veya minimal bir müdahale gerçekleştirilmektedir. Dişin yüzeyinden milimetrik alan kaldırılır. Bu sayede diş küçültme veya kesme işlemine ihtiyaç duyulmaz.

Bu işlem sırasında ilk önce hastanın görüntüsünden memnun olmadığı dişlerin bir kopyası alınarak buna uygun bir tasarım hazırlanır. Bu sayede dişler üzerinde herhangi müdahale olmadan yapılacak uygulamanın demosu önceden görülebilmektedir. Bu hazırlanan demoya mock-up ismi verilir.

Porselen laminalar kırılgan olmasına rağmen diş minesine kuvvetli bir şekilde yapıştırıldığından çekme, vurma ve germe kuvvetine oldukça dirençli ve dayanıklıdır. Yapıştırılan veneeri dişten tek parça halinde çıkarmak pek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle porselen lamina aşındırılarak klinik ortamda çıkartılabilir.

Diğer Tedaviler