İmplant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulmaktadır. Diş implantı tedavisinde kullanılan tüm malzemeler yurtdışından ithal edilmektedir. Dental implant maliyeti tedavinin kapsamına ve gereksinim duyulan implant sayısına bağlıdır.

Dişhekiminiz muayene sırasında size bildirilecek olan yapılması gereken tedavinin içeriği ve maliyeti size bu konuda net bir fikir verecektir.

Dental  implantların amacı;  kaybedilen dişlerin  yerine yenisini yapay olarak yerleştirmektir.  İmplantlar diş kökü görevi gören titantumdan vidalardır. Üzerine sabit ya da hareketli olmak üzere iki tip protez yapılır.

İmplant üzerine yapılan sabit dişler porselenden yapılır ve metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki tip porselen tekniği vardır. Metal desteksizler özellikle ön grup bölgede estetik amaçlı yapılırlar ve zirkonia alt yapıdan oluşurlar.

Hareketli protezler ise takıp çıkarmalı protezlerdir ve 4 ila 6 implant üzerine yapılabilirler. Bazen 2 implant ve üzerine takıp çıkarmalı dediğimiz total protezler uygulanır. Alt yapı teknikleri olarak barlı ya da ball ataşmanlı sistemlerdir.